Καλλιόπη Κύρδη
τηλ: 210 5202181
mail: a.politistika@gmail.com

Σεμινάρια-Εκδηλώσεις-Ανακοινώσεις

• Υπενθύμιση: Σας υπενθυμίζουμε ότι θα πρέπει να αποστείλετε τη συνοπτική φόρμα υλοποίησης προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων της σχολικής μονάδας στο e-mail: a.pe.sxolikesdrastiriotites@gmail.com
    Η αποστολή είναι απαραίτητη για την έκδοση βεβαιώσεων.
    Οι υπεύθυνοι Σχολικών Δραστηριοτήτων
    Μαρία Δημοπούλου, Καλλιόπη Κύρδη, Τριαντάφυλλος Δούκας

13η Θεατρική Καλοκαιρινή Κατασκήνωση-Σεμινάριο 2014
     26-30 Αυγούστου 2014, στον Αγ. Γιάννη Πηλίου.

• 40 εκπαιδευτικοί της Α΄ Διεύθυνσης Π.Ε. Αθήνας μπορούν να παρακολουθήσουν ΔΩΡΕΑΝ το σεμινάριο "Φιλοσοφία στην πράξη, Φιλοσοφία με τα παιδιά", με την Αν. Καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Αιγαίου Έλενα Θεοδωροπούλου. Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να αποστέλλουν e-mail στο a.politistika@gmail.com, γράφοντας το όνομά τους, το σχολείο όπου υπηρετούν, τηλέφωνο επικοινωνίας και τη λέξη Φιλοσοφία.
  • Οι συμμετέχοντες θα ειδοποιηθούν με ηλεκτρονικό μήνυμα. Θα επιλεγούν κατά προτεραιότητα όσοι υλοποιούν προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων.
  • Ίδρυμα Εικαστικών Τεχνών και Μουσικής Βασίλη και Μαρίνας Θεοχαράκη
    Βασιλίσσης Σοφίας 9 & Μέρλιν 1 (Σταθμός Μετρό Σύνταγμα), Τετάρτη 21/5/2014, 18:00-20:00
    • Το 1o 12/θέσιο Πρότυπο Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Πανεπιστημίου Αθηνών (Μαράσλειο) με την υποστήριξη των Γραφείων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και Πολιτιστικών Θεμάτων της Α' Διεύθυνσης Π.Ε. Αθηνών προκηρύσσει Μαθητικό Διαγωνισμό Φωτογραφίας με θέμα:
  • Ψηφιακή εφαρμογή του Ιστορικού Μουσείου Κρήτης για παιδιά με θέμα"Ελ Γκρέκο, το μεγάλο ταξίδι", με αφορμή τα 400 χρόνια από τον θάνατό του.

• ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΣΤΗ ΜΟΝΙΜΗ ΕΚΘΕΣΗ <<ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΕΡΓΑΛΕΙΑ>>

ΜΟΥΣΕΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΑΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ-ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ

• Δίκτυο για τα Δικαιώματα του Παιδιού
  • Α. Λειτουργία δανειστικής βιβλιοθήκης για σχολικές τάξεις
  • Β. Εκπαιδευτικά προγράμματα για σχολικές τάξεις: 1. «Μικροί Αναγνώστες στον κόσμο των βιβλίων» 2.«Πόσους ξένους μπορείς να μετρήσεις ανάμεσά μας;»

Ημερίδα :¨Τα δικαιώματα του παιδιού¨20-11-2013¨/ Συμμετέχοντες /

ΠΕΡΙΛΗΨΕΙΣ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ

• ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟ ΜΟΥΣΕΙΟ 13-11-2013/14:45-17:00
  • ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ

(βιωματικό σεμινάριo)

• ΣΗΜ:ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΟΙ ΦΟΡΜΕΣ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ.ΔΗΛΩΣΤΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΑΣ
  • Θα πραγματοποιηθεί στο 2ο 6/θ.Πρότυπο Πειραματικό Δημ. Σχολείο του Πανεπιστημίου Αθηνών, Μαρασλή 8
  •    (Λόγω του μεγάλου αριθμού αιτήσεων, το βιωματικό σεμινάριο φιλαναγνωσίας επαναλαμβάνεται στις 29/2/2012)
  • ΠΩΣ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΤΕ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΙΝΟΥΜΕΝΑ ΣΧΕΔΙΑ ΒΗΜΑ ΒΗΜΑ. Πρωτότυπες προτάσεις, διαφορετικές τεχνικές, περιγραφή και εικόνες για κάθε στάδιο: www.kinoumeno.gr
  • Έκδοση του Δικτύου για τα Δικαιώματα του Παιδιού με τις περιλήψεις βιβλίων για παιδιά, με θέμα τα ανθρώπινα δικαιώματα και την ετερότητα. Αναφέρονται ενδεικτικά ηλικίες για τις οποίες προσφέρονται, καθώς και η σύνδεσή του κάθε βιβλίου με άρθρα της Διεθνούς Σύμβασης για τα Δικαιώματα του Παιδιού.
  • ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ ΚΑΙΝΟΤΟΜΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ 2008-2009