Σχετικά με τις βεβαιώσεις ετήσιων αποδοχών 2014, σας ενημερώνουμε ότι:

α) Στην ιστοσελίδα της Διεύθυνσής μας, στην κατηγορία «Μισθοδοσία Προσωπικού» και από το σύνδεσμο http://iris.attik.sch.gr/ce2014 μπορείτε να λαμβάνετε τη σχετική βεβαίωση.
Για τη λήψη της βεβαίωσης θα χρησιμοποιήσετε τον Α.Μ., τον Α.Φ.Μ. και τον Α.Μ.Κ.Α. σας, όπως και στα ενημερωτικά σημειώματα.
Οι αναπληρωτές του τακτικού προϋπολογισμού αντί του Α.Μ. θα χρησιμοποιούν και πάλι τον Α.Φ.Μ.

adidas Sneaker NewsSneakers

β) Η υπηρεσία μας, σε εφαρμογή της ΠΟΛ1051/19-02-2015 (ΦΕΚ.373/18-03-2015 τ.Β΄) και της τροποποίησης της 9ης/4/2015 (ΦΕΚ.777/04-05-2015 τ.Β΄), έχει ήδη υποβάλει ηλεκτρονικά το αρχείο β΄ αντιτύπου βεβαιώσεων αποδοχών έτους 2014 μέσω διαδικτύου (TAXISnet).

γ) Έτσι και φέτος το έντυπο Ε1 της φορολογικής δήλωσης θα έχει ΠΡΟΣΥΜΠΛΗΡΩΜΕΝΑ τα πεδία 301 ? 302 των καθαρών αποδοχών από μισθωτές υπηρεσίες, τα πεδία 313 ? 314 & 315 ? 316 με τους φόρους που αναλογούν & που παρακρατήθηκαν και τα πεδία 333 ? 334 με την εισφορά αλληλεγγύης που παρακρατήθηκε (όπου αυτό χρειάζεται).

Στα παραπάνω πεδία δεν υπάρχει δυνατότητα αλλαγής από μέρους του φορολογούμενου.
(Σε περίπτωση λάθους ο εργαζόμενος πρέπει να απευθυνθεί στον εργοδότη για τη διόρθωση)

Συνεπώς οι έντυπες βεβαιώσεις δεν είναι απαραίτητες για τη συμπλήρωση της φορολογικής δήλωσης, αφού τα ποσά που αναφέρονται σ' αυτές είναι ήδη καταχωρημένα στο έντυπο Ε1 και επομένως χορηγούνται ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ.

δ) Τέλος, επειδή πολλοί συνάδελφοι συγχέουν:
1) το καθαρό ποσό (όπως ονομάζεται στη βεβαίωση και στο Ε1) με το πληρωτέο ποσό (δηλαδή τα χρήματα που κατατίθενται στον ατομικό τραπεζικό λογαριασμό),
2) την εισφορά υπέρ ανεργίας με την εισφορά αλληλεγγύης
διευκρινίζουμε ότι:
1) καθαρό ποσό είναι αυτό που προκύπτει από την αφαίρεση των ακαθάριστων αποδοχών μείον τις κρατήσεις υπέρ των ασφαλιστικών ταμείων, ανεργίας, απεργιών & αχρεωστήτων
2) εισφορά ανεργίας επιβάλλεται σε όλες τις αποδοχές ανεξαρτήτως ύψους, ενώ εισφορά αλληλεγγύης επιβάλλεται στις ακαθάριστες ετήσιες αποδοχές πάνω από 12.000 ευρώ.

Επιμορφωτικό υλικό για Διευθυντές/-ντριες Δημοτικών Σχολείων και Προϊσταμένες/-νους Νηπιαγωγείων ________________________________

Χαιρετισμός της ΔΙ.Π.Ε. Α΄ Αθήνας και της  Διευθύντριας με την έναρξη του νέου σχολικού έτους 2023-2024

Αγαπητές Συναδέλφισσες, Αγαπητοί Συνάδελφοι,

Με την ευκαιρία της έναρξης του νέου σχολικού έτους 2023-24, η ΔΙ.Π.Ε. Α΄ Αθήνας, το προσωπικό και η Διευθύντρια, ευχόμαστε καλή δύναμη και επιτυχία στο έργο σας.

Είμαστε έτοιμοι να υπηρετήσουμε το υψηλό αγαθό της Παιδείας με βάση τις αρχές της συνεργασίας, του δημοκρατικού διαλόγου και του αμοιβαίου σεβασμού.

Πολύτιμοι αρωγοί μας είναι οι Σύμβουλοι Εκπαίδευσης  και τα ΚΕΔΑΣΥ για την παιδαγωγική υποστήριξη του  έργου σας.

Επίσης σημαντικοί εταίροι για την επιτυχία των στόχων μας είναι οι γονείς και κηδεμόνες των παιδιών με τους οποίους  συνεργαζόμαστε και  τους μεταδίδουμε το όραμα και την αποστολή μας.

Καλωσορίζουμε  τις/τους Αναπληρώτριες/Αναπληρωτές που θα υπηρετήσουν στα σχολεία μας με τη βεβαιότητα ότι η αρμονική και γόνιμη  συνεργασία μας θα είναι προς όφελος όλων των μαθητών/μαθητριών μας.

Η ΔΙ.Π.Ε. Α΄ Αθήνας  θα είναι αρωγός και συνοδοιπόρος κάθε προσπάθειας όλων των εκπαιδευτικών των σχολείων μας.

Εύχομαι στην καθεμία και στον καθένα υγεία και δύναμη.

Καλή και επιτυχημένη σχολική χρονιά σε όλες και όλους!

Η Διεύθυνση

και η Διευθύντρια Π.Ε. Α΄ Αθήνας